Posláním Udržitelné univerzity je, aby byla Univerzita Palackého plně environmentálně, společensky a ekonomicky udržitelná. Znamená to, že by měla jednat a rozvíjet se tak, aby dovedla uspokojit své potřeby, avšak bez negativních dopadů na budoucnost a příští generace. Zaměřuje se proto na 15 oblastí činnosti, mezi něž patří jak environmentální („zelená“) udržitelnost, často úzce spojená s ekonomickou (zlepšení třídění odpadu, energetické úspory, zeleň a biodiverzita), tak udržitelnost sociální (rovné příležitosti pro všechny, odpovědné nakupování, péče o komunitu či vzdělávání).
Stěžejním úkolem Udržitelné univerzity bylo co nejdříve vypracovat souhrnnou a závaznou Strategii udržitelného rozvoje. Na jejím základě se na UP provádí například energetický audit, analýza odpadu nebo pasportizace zeleně. Pro odpovědné nakupování a zadávání veřejných zakázek byl vytvořen soupis doporučujících pravidel pro nákup technologií, nového vybavení a spotřebičů. Daří se také rozvíjet digitalizaci agendy, což vede k úspoře času i zdrojů. Kromě toho pořádá Udržitelná univerzita pravidelně osvětové kampaně (Den bez aut na UP, výzva Do práce na kole, kampaň proti plýtvání potravinami) a přednášky a semináře, určené studentům a zaměstnancům UP i veřejnosti. Záznamy a výstupy z nich najdete na stránce Vzděláváme.
Strategie udržitelného rozvoje UP
Zajímá vás, jak může přispět k udržitelnému rozvoji a společenské odpovědnosti univerzita? Akademický senát UP schválil 26. ledna 2022 historicky první Strategii udržitelného rozvoje, která stanovuje základní koncepci a východiska v 15 hlavních oblastech života univerzity a vychází z Cílů udržitelného rozvoje OSN a ze Strategického záměru Univerzity Palackého v Olomouci 2021+.
Smyslem nové udržitelné strategie je představit konkrétní náplň prioritních oblastí, na něž se bude univerzita v následujícím období zaměřovat, vytyčit hlavní cíle a také základní opatření, jejichž prostřednictvím se budou dané cíle naplňovat. Na jejím dlouhodobém základě jsou poté vytvářeny dvouleté akční plány s konkrétními cíli.
Níže naleznete stručný souhrn všech 15 prioritních oblastí, případně si můžete přečíst celou Strategii udržitelného rozvoje UP v PDF.
Akční plány
Na základě Strategie udržitelného rozvoje, která stanovuje dlouhodobou koncepci a směřování univerzity z hlediska udržitelnosti, vznikají vždy na dvouleté období konkrétní akční plány. Ty už na základě analytického podkladu definují jasně měřitelné cíle a opatření. Představují garanty jednotlivých opatření, další osoby a subjekty potřebné pro spolupráci na realizaci daných opatření a definují ukazatele plnění cílů. Jejich součástí je také finanční rozpočet daných opatření, možnosti jejich financování a harmonogram. V nich si můžete přečíst, co se v 15 oblastech v daných obdobích plánuje a jak se plán daří naplňovat.
Aktuální akční plán
▷ Akční plán realizace Strategie udržitelného rozvoje UP na roky 2024–2025
Předchozí akční plány
▷ Akční plán realizace Strategie udržitelného rozvoje UP na roky 2022–2023
Reporty Udržitelné univerzity
Jak se daří univerzitě plnit cíle stanovené Strategií udržitelného rozvoje a konkrétními akčními plány? Podívejte se do reportů o udržitelnosti na UP.
Report Udržitelné univerzity za rok 2022
UP v roce 2022 schválila Strategii udržitelného rozvoje UP, obdržela Cenu hejtmana Olomouckého kraje za společenskou odpovědnost, zahájila CRP Unilead nebo získala členství v Asociaci společenské odpovědnosti. Na aktivity udržitelnosti zamířilo 900 000 Kč z jejího rozpočtu. Kromě toho se univerzita umístila se na 546. místě v žebříčku UI Green Metric a na 201.–300. místě v THE Impact Rankings, navázala spolupráci s Nextbike a Eagle a provedla analýzu směsného komunálního odpadu. Podařilo se uspořádat 3 přednášky týkající se udržitelnosti a klimatické krize, zapojit zaměstnance a studenty do 3 výzev (Do práce na kole, 10 000 kroků a Den bez aut) a pořídit 1 nový elektromobil (pro Správu kolejí a menz).
Metodika udržitelných akcí UP
Není vám lhostejné, jaký dopad bude mít vámi organizovaná akce na životní prostředí, společnost a v důsledku i na celou planetu? Inspirujte se metodikou udržitelných akcí UP, která slouží jako příručka pro organizátory akcí (nejen) na UP. Ukáže vám, jak akci uspořádat tak, aby po ní nezůstalo množství odpadu, aby se kvůli ní nespotřebovalo víc vody a energií, než je nutné, nebo aby využila místní zdroje a podpořila lokální partnery a dodavatele. Provede vás jednotlivými organizačními kroky a jejich udržitelnými variantami v průběhu plánování, během samotné akce i po jejím ukončení.
Metodická příručka pro nové stavby UP
Metodická příručka pro nové stavby Univerzity Palackého v Olomouci slouží zejména jako podpůrný manuál pro práci hlavních řešitelů projektů. Příručka řeší měkké stránky projektových záměrů, které obsahují požadavky na změny v provozovaných stavbách, ale rovněž na nové celky investičního kapitálu univerzity. Příručka se zaobírá možnými parametry plánovaných staveb a zamýšlených změn včetně dopracování interiérového vybavení a osazování nových provozních souborů v budovách. Příručka návodně sleduje koncepční rámce a předkládá ucelený systém měřitelných kritérií již od oblasti urbanismu a dopadu na veřejný prostor, přes témata mikroklimatu staveb a vyvažování ekonomických a estetických, architektonicky cenných hledisek investičních záměrů po konečnou dlouhodobou údržbu a udržitelnost ve správě svěřeného majetku. V příručce jsou pak vymezeny kvalitativní body návrhu budov jak obecné (např. řešení zelených střech), tak oblasti kvantifikované (např. doporučení maximálních tepelných prostupů konstrukcí).
Mapování a management údržby zeleně UP
Zhruba 40 % plochy pozemků Univerzity Palackého v Olomouci (UP), jejichž celková rozloha činí 399 504 m2, je pokryto vegetací. Dokument Mapování (pasportizace) a management údržby zeleně Univerzity Palackého v Olomouci všechny zelené plochy ve správě UP, resp. jejích fakult a součástí mapuje a podává přehled současné podoby jejich údržby. Popisuje, jak se na daných plochách hospodaří, a odhaluje možný potenciál pro jejich další rozvoj. Součástí je rozsáhlá obrazová příloha. V neposlední řadě je jeho cílem zdůraznit důležitost ploch pro rozvoj biodiverzity v okolí univerzitních budov a nutnost odpovídající péče o ně. Na základě tohoto dokumentu bude vytvořena metodika, jak rozvíjet biodiverzitu na UP a jak se o ni vhodně starat.
Energetický audit UP
Energetický audit probíhal od října 2022 do března 2023 a hodnotil hospodaření s energiemi na UP, jeho cílem bylo odhalit na navrhnout příležitosti k úsporám a jejich proveditelnost a efektivitu.
Zpráva o provedeném energetickém auditu (pdf)
Zpráva obsahuje souhrn energetického auditu a vymezuje jeho rozsah. Její součástí je seznam jednotlivých „ucelených částí energetického hospodářství“ (UČEH), pro něž byly vypracovány dílčí podrobné zprávy.
Dílčí zprávy o provedeném energetickém auditu (zip)
Podrobné zprávy shrnují stav jednotlivých objektů a jejich energetický management a analyzují historii spotřeb energie a jejich užití. Dále podávají přehled příležitostí ke snížení energetické náročnosti, stanovují rizika jejich realizace a hodnotí ekonomické či ekologické dopady.
Průkazy energetické náročnosti budov (zip)
Součástí auditu bylo také vypracování průkazů energetické náročnosti budov (PENB). Ty slouží k vyhodnocení energetické náročnosti budovy – kvantifikují veškeré energie spotřebované při standardizovaném provozu hodnocené budovy a (podobně jako energetický štítek spotřebiče) zařazuje budovu do příslušné třídy v rozsahu A–G.
Fyzická analýza směsného komunálního odpadu UP
Celkem 210 kg směsného komunálního odpadu z 8 fakult UP, CATRIN a rektorátu se objevilo 29. listopadu 2022 na nádvoří Zbrojnice. Při jeho analýze se ukázalo, že univerzita a její studenti a zaměstnanci mají v třídění velký prostor pro zlepšení. Správně by totiž 53 % ze zkoumaného vzorku mělo skončit v tříděném odpadu: 23,4 % vzorku tvořil biologicky rozložitelný odpad, dalšími významnými složkami, které je možné dále dobře využívat, byly papír (12,5 %) a plast (11,1 %). Podrobné výsledky dle univerzitních součástí a druhů odpadu přináší výsledná zpráva, přímo na místě vzniklo také video.
Mezinárodní hodnocení udržitelnosti univerzit
Univerzita Palackého se srovnává ve třech žebříčcích, zaměřených na udržitelný rozvoj: Times Higher Education Impact Ranking, QS World University Rankings: Sustainability a UI GreenMetric World University Rankings. Podrobnější informace a aktuální pozice naleznete na webu Oddělení strategie a kvality UP.
Projekt UNILEAD
Univerzita Palackého je součástí projektu UNILEAD (University leaders in SDGs), jehož cílem je podpořit naplňování cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals – SDGs). Na projektu se podílí 24 českých univerzit, které v rámci 10 klíčových oblastí koordinovaně postupují, sdílejí zkušenosti a v praxi uplatňují principy udržitelnosti. UP je garantem oblasti Udržitelná mobilita studentů a zaměstnanců vysokých škol. Podrobnější informace lze nalézt na webu Masarykovy univerzity, která projekt koordinuje.