Máte rádi originální věci a není vám lhostejné, jak jejich výroba zatěžuje životní prostředí? Pak si nenechte ujít Letní Dizajntrh, který se v sobotu 11. a v neděli 12. června koná v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci. Na prodejní přehlídce nabídne své výrobky téměř stovka českých i slovenských prodejců zaměřených na designovou a udržitelnou tvorbu. Součástí je i doprovodný program s workshopy a přednáškami, na kterém se podílí Univerzita Palackého.
Na víkendové akci budou zastoupeni především výrobci oblečení, kteří nabídnou zájemcům originální letní šaty, sukně, trička nebo sandály. „Chybět nebudou ani autoři módních doplňků, dekorací, skleněných a keramických výrobků či šperků,“ uvedla hlavní organizátorka Letního Dizajntrhu Anna Jánská.
Důležitou součástí je i doprovodný program, do něhož se se zapojilo hned několik tvůrců-prodejců. „Jedním z nich je Kateřina Mestická alias Knihařka, která přichystala workshop Výroba sešitů: Oh hello summer!, nebo David Berg, tvořící pod značkou Tara sandals, se svou výrobou minimalistických barefoot sandálů,“ dodala Anna Jánská. Návštěvníci se mohou těšit i na koncert či představení Divadla Tramtarie. Připraveny jsou také přednášky, workshopy a diskuze zaměřené na udržitelný životní styl, ekologii a podnikání. Ty chystají organizátoři z Univerzity Palackého, Kreativní Olomouce, Inovačního centra olomouckého kraje a Centra cirkulární módy Ostrava.
„Textilní průmysl je jedním z odvětví nejvíce zatěžujících naši planetu. Já osobně již několik let přemýšlím o tom, odkud mé oblečení pochází. Zároveň jsem zjistila, že nákup dražšího kousku z biobavlny nebo recyklovaného materiálu od českého návrháře mnohem déle zvažuji, a pokud si jej koupím, tak ho nosím mnohem raději a vydrží mi roky, čímž bráním sama sobě v impulzivním nakupování,“ zdůraznila význam lokálního a odpovědného nakupování Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje Univerzity Palackého.
Mluvit se bude i o tom, co znamená podnikat udržitelně. V přednášce, kterou pořádá Udržitelná univerzita, se s příchozími o své zkušenosti se podělí Mikuláš Hurta ze společnosti Nilmore. Ta vyvíjí cirkulární oblečení a textilie s nízkými ekologickými dopady.
Novinkou v programu Letního Dizajntrhu je prezentace umělecké tvorby vybraných autorů v galerii Studio G21, která byla nedávno otevřena jako součást Galerie města Olomouce. „Jsem za tuto příležitost městu velmi vděčná. Mnozí z tvůrců jsou totiž aktivní umělci, malíři či sochaři, ale jejich tvorbu často známe jen v podobě ‚malých děl‘ na tričkách nebo třeba květináčích,“ řekla Anna Jánská. Svou tvorbu představí například Ivana Bělařová, Anna Dvořáková, Robert Vlasák a výtvarná skupina Pictoris. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 9. června v 18 hodin, expozice bude přístupná do 30. června.