Zamezit nárazům ptactva do skleněných ploch na budově VTP Envelopa Hub pomáhají dodatečné ochranné polepy. Díky finanční podpoře Olomouckého kraje a Udržitelné univerzity se kontrastní vzor nově rozšířil i na východní část stavby. V souladu s principy udržitelnosti vytváří UP ve svých areálech prostředí vstřícné pro živočichy, rostliny i další organismy a ochraňuje biodiverzitu.
Budova se nachází v oblasti letového koridoru stěhovavého ptactva, které směřuje od řeky Moravy k Rozáriu. Její zelená fasáda může být pro ptactvo atraktivní, skleněné plochy však zároveň představují riziko nárazu. Pro ochranu okolního ptactva byla již dříve na základě terénního průzkumu vydána doporučení ve spolupráci referentky udržitelného rozvoje na UP Miroslavy Zavadil, technika realizace staveb UP Michala Kartáka a člena České společnosti ornitologické Evžena Tošenovského.
Jako nejvíce riziková byla pro kolize ptactva vyhodnocena západní část, která tak získala ochranné polepy ihned po dokončení stavby. Průzkum v březnu loňského roku však prokázal, že jsou stávající polepy nedostatečné a ke kolizím dochází i na východní části budovy, směřující k řece Moravě. „V srpnu 2024 tak proběhla instalace dalších kontrastních polepů, jejichž nákup, výměna a instalace byly financovány z rozpočtu Olomouckého kraje z Programu na podporu aktivit v oblasti životního prostředí a zemědělství 2024 a Udržitelné univerzity UP,“ řekla Miroslava Zavadil.
Vytvářet vstřícné prostředí pro volně žijící živočichy pomáhá Udržitelná univerzita v areálu Envelopy také prostřednictvím budek pro rorýse a netopýry či květnatých luk. K tomu, aby nově vznikající stavby Univerzity Palackého odpovídaly zásadám udržitelného rozvoje, slouží Metodická příručka pro nové stavby UP. Ta se věnuje různým kritériím od urbanismu a dopadu na veřejný prostor, životní prostředí i biodiverzitu (právě včetně rizika kolize ptactva) přes problematiku vody, energetiky a odpadů po konečnou dlouhodobou údržbu a udržitelnost ve správě svěřeného majetku.
Polepy použité na budově Envelopa Hub následují doporučení České společnosti ornitologické. Ta upozorňuje, že osamocená silueta dravce na skleněné ploše je nefunkční způsob zabezpečení, a jako vhodný způsob uvádí pravidelný vzor nálepek, které by měly být ve vzdálenosti přibližně 10 cm od sebe. ČSO odhaduje, že ročně se nárazem do skla u nás zabije okolo 1 milionu ptáků. Více najdete na jejich stránce Ptáci a skla.