Podpora biodiverzity
Květnaté louky a hmyzí domky
Nakrátko sečené městské trávníky neposkytují živočichům téměř žádný úkryt ani potravu a za dlouhého horka a sucha někdy dokonce z části usychají a odumírají. I prostor města však může být útočištěm pro řadu významných druhů hmyzu – dokazují to květnaté louky a hmyzí domky, které díky Udržitelné univerzitě vznikly hned na několika místech v Olomouci.
Pro koho?
- Pro hmyz a další bezobratlé: místo k životu, úkrytu, získávání potravy, páření, hnízdění a dalšímu vývoji
- Pro ptáky: hmyz je potravou pro řadu hmyzožravých ptáků, semenožraví ptáci se živí semeny trav, bodláků a dalších rostlin
- Pro další obratlovce: ve vyšším porostu mohou najít úkryt a potravu například ještěrky, slepýši, hlodavci a hmyzožravci od rejska po ježka
- Pro lidi: místo k pozorování života, jedno z míst k návštěvě doporučených v průvodci Uni t(r)ips
Proč?
Změny krajiny, klimatu či znečištění a eutrofizace prostředí jsou hlavními důvody globálního úbytku hmyzu. Jedním z opatření pro podporu jeho početných i druhově pestrých společenstev může být zakládání květnatých luk, které zároveň zvyšují rozšiřují druhovou, funkční i strukturní diverzitu zeleně. Ta je často v městských prostorech tvořena uniformními, příliš často sečenými porosty s dominancí trav, které hmyzu neposkytují potřebný nektar. Květnaté louky vytvořené vhodnou skladbou osiva jsou naopak zdrojem pylu, nektaru a živných druhů larev i dospělců býložravého hmyzu. Vedle podpory biodiverzity jsou dalšími benefity květnatých luk zadržování vody v krajině a zlepšení půdních podmínek. Porost je odolný vůči suchu a erozi a zůstává zelený i v letním období. Zároveň udržuje nižší teplotu půdy a není nutné jej často sekat.
Hmyzí domky
Úkryt a hnízdní stanoviště hmyzu poskytují hmyzí domky, pocházející z lokální produkce na Valašsku.
Struktura jednotlivých částí hmyzích domků nabízí prostory pro úkryt dospělců denních motýlů i kuklení jejich housenek, různě velké přírodní dutiny pro brouky a včely samotářky či vrtané otvory v cihle pro vosy hrnčířky.
Mapa květnatých luk a hmyzích domků
Budky pro rorýse a netopýry
Instalace budek pro rorýse a netopýry na budovy pomáhá kompenzovat úbytek přirozených úkrytů, které tyto druhy ztrácejí při rekonstrukcích a zateplování domů. Rorýsi i netopýři jsou chránění živočichové a hrají klíčovou roli v městském ekosystému. Budky jim poskytují bezpečné místo pro hnízdění a přispívají k udržení biologické rozmanitosti ve městech.
Udržitelná univezita proto ve spolupráci s oddělením rozvoje a výstavby a Českou společností ornitologickou a Českou společností na orchanu netopýrů umístila budky např. na novou budovu Archivu UP či Envelopa Hub. Tato stavba zároveň disponuje zelenou fasádou a ochrannými polepy skel proti nárazu, protože je umístěna v těsné blízkosti hlavního toku řeky Moravy, jež zasahuje do letového koridoru některých druhů ptáků.
Chtěli byste i vy podpořit rorýse a netopýry ve vašem okolí? Inspirujte se:
- pomoc rorýsům (Česká společnost ornitologická)
- ochranna netopýrů v budovách – projekt ČESON Můj soused netopýr; další informace o netopýrech, budkách a jejich instalaci
- vhodné budky pro obě skupiny můžete získat na dobročinném e-shopu ČSO Zelená domácnost
Ochranné polepy proti nárazům ptactva do skleněných ploch
Zamezit nárazům ptactva do skleněných ploch univerzitních budovách pomáhají ochranné polepy. Česká společnost ornitologická odhaduje, že ročně se nárazem do skla u nás zabije okolo 1 milionu ptáků. Upozorňuje, že osamocená silueta dravce na skleněné ploše je nefunkční způsob zabezpečení, a jako vhodný způsob uvádí pravidelný vzor nálepek, které by měly být ve vzdálenosti přibližně 10 cm od sebe.
K tomu, aby nově vznikající stavby Univerzity Palackého odpovídaly zásadám udržitelného rozvoje, slouží Metodická příručka pro nové stavby UP. Ta se věnuje různým kritériím od urbanismu a dopadu na veřejný prostor, životní prostředí i biodiverzitu (právě včetně rizika kolize ptactva) přes problematiku vody, energetiky a odpadů po konečnou dlouhodobou údržbu a udržitelnost ve správě svěřeného majetku.
Více najdete na stránce ČSO Ptáci a skla. Vhodné samolepky (včetně UV, které jsou pro lidi téměř neviditelné) najdete v e-shopu ČSO Zelená domácnost.