Evropský týden udržitelného rozvoje
Udržitelně – tedy ohleduplně k životnímu prostředí, zdrojům i lidem kolem nás – vykročí do nového semestru Univerzita Palackého. Od 19. do 26. září 2023 se totiž připojí se k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje, během nějž proběhne bazar a výměna věcí, oblečení či knih, den bez aut nebo den s rozšířenou nabídkou bezmasých jídel v univerzitních menzách. Do udržitelného týdne se mohou aktivně zapojit všichni, kdo na UP studují nebo pracují.
19. září | Bazar věcí, oblečení nebo knih při MEET UPu
12:00–18:00 | před kolejemi Bedřicha Václavka, Šmeralova 1090/8
Jako součást doprovodného programu MEET UPu budou na Envelopě u kolejí Bedřicha Václavka (v blízkosti komunitní zahrady Václavka) stánky s oblečením, knihami, učebnicemi a domácími potřebami, které hledají své nové majitele.
Věci, které už nepotřebujete, ale jsou stále v dobrém stavu a někomu jinému by se ještě mohly hodit, můžete nosit do Freeshopu nebo na Zbrojnici, případně rovnou na samotný bazar.
Kdy a kde budeme věci, knihy či oblečení vybírat:
Pondělí 11. 9. | 8:00–9:00 | Studentský klub na Zbrojnici
Úterý 12. 9. | 14:00–15:00 | Studentský klub na Zbrojnici
Středa 13. 9. | 16:00–17:00 | Freeshop (Kolej J. L. Fischera, Šmeralova 1116/10)
Čtvrtek 14. 9. | 14:00–15:00 | Studentský klub na Zbrojnici
+ v časech otevření Freeshopu, aktuální otevírací dobu najdete na FB Freeshop UP
+ přinést věci na výměnu lze též přímo na bazar
+ pokud vám termíny nevyhovují, pro individuální domluvu napište na zuzana.hunkova@upol.cz
Kdy a kde se bude bazar konat:
V úterý 19. září od 12:00 do 18:00 před kolejemi Bedřicha Václavka, Šmeralova 1090/8 (mapa)
19. září | Co je to greenwashing a jak ho rozpoznat – přednáška
16:00 | komunitní zahrádka Václavka, Šmeralova 1090/8
Je zelené logo vážně symbolem udržitelnosti značky? Termíny „ekologický“ a „udržitelný“ se často uvádejí společně, ale bez skutečného obsahu. Greenwashing – praxe přehánění nebo zkreslování environmentálních snah společností – se stává stále běžnější. Ale co přesně greenwashing je a jak ho můžeme rozpoznat? Tomu se bude v přednášce věnovat Tereza Nováková, doktorandka z katedry rozvojových a environmentálních studií.
20. září | Olomoucí nejen autem – diskusní fórum k tématům udržitelné mobility
16:00 | UPoint
Představíme aktuální návrh nové parkovací politiky v Olomouci, nově vzniklý Fond mobility, plánované investice v oblasti cyklodopravy, ale také výsledky průzkumů Plánu udržitelné městské mobility Olomouc (PUMMO). Seznámíte se také s unikátní interaktivní mapou opatření v oblasti cyklodopravy. Vystoupí Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje UP, doc. RNDr. Jaroslav Burian z katedry geoinformatiky PřF UP, Ing. Stanislav Losert, Ing. Martin Luňáček, Ing. Petr Smítal, zástupci rady města a další hosté.
Akce je součástí Evropského týdne mobility 2023 v Olomouci. Podrobný program diskusního fóra naleznete na webu města nebo po kliknutí na Více...
25. září | Vege den v menzách
Zatímco běžně jsou v menzách UP v nabídce masová jídla a zpravidla jen jedno bezmasé, v tento den tomu bude naopak – ve všech menzách UP se bude nabízet vegetariánská či veganská strava a pouze jedno masité jídlo. K ochutnání budou i nová jídla, s jejichž přípravou se zaměstnanci SKM začátkem září seznámí na školení od organizace ProVeg.
Jídlo můžete objednávat na webu nebo v mobilní aplikaci (Google Play | App Store).
26. září | Promítání filmu Návštěvníci
V Pevnosti poznání proběhne od 18 hodin promítání filmu Návštěvníci.
Antropoložka Zdenka se s rodinou přestěhuje do malého arktického města v Norsku – Longyearbyenu. Zde, na základě rozhovorů s některými jeho obyvateli, odkrývá mozaiku různých příběhů, a zjišťuje, jaký je ve skutečnosti život na tomto tajemném, ale i poetickém místě. Současně však film citlivě sleduje také její osobní příběh. V tomto městě žije malé množství obyvatel a mnozí z nich jsou přistěhovalci. Ti se ale ve městě, které je na první pohled atraktivní svým umístěním ve zdánlivě panenské přírodě, na kterou však dopadá vliv klimatických změn, setkávají s řadou problémů. Film se však částečně dotýká i širšího ekologického tématu zásahu člověka do přírody. Dokument o hledání symbiózy a klidu, ale i o přesouvání se, svobodě volby a přijetí.
20.–26. září | Výměna učebnic a skript s lékařskou tematikou na LF
V rámci Udržitelného týden se LF zapojí s možností výměny knih/skript/učebnic s lékařskou tematikou. Přineste knihy, které již nepotřebujete, a podívejte se, co byste si mohli ještě přečíst, do foyer Teoretických ústavů LF.
Online | Kolik podob má řeka
Webová stránka „Kolik podob má řeka“ přístupná na portále Učitel21 nabízí žákům a žákyním středních škol a gymnázií ucelený soubor aktivit a digitálních vzdělávacích zdrojů k tématu vody v krajině. Jak už napovídá název projektu, celá edukativní minisite tematizuje vodní toky a jejich roli v ekosystému, stejně jako problém regulace řek a jejich revitalizace.
Prostřednictvím atraktivních vzdělávacích materiálů, jako jsou videa, fotografie, texty a především karty s aktivitami, žáci porozumí vztahům mezi vodním tokem a okolní živou přírodou a naučí se chápat v souvislostech aktuální ekologické problémy — např. sucho nebo úbytek biodiverzity. Na žáky čekají badatelské aktivity, práce s on-line daty, výpravy do terénu nebo aktivity výtvarné a literární.
Minisite „Kolik podob má řeka“ představuje moderní vzdělávací materiál s širokými možnostmi využití a všem zájemcům je volně dostupná. Připravil ji tým didaktiček a studentek z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s dalšími experty – především s ekologem dr. Janem Koutným z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Stránka byla vytvořena s ohledem na rámcový vzdělávací program a cíleně pracuje s mezipředmětovou integrací různých oborů a s principy projektové a badatelsky orientované výuky, zážitkové pedagogiky a kreativního učení. Aktivity jsou využitelné jak během školního roku, tak také o prázdninách nebo o víkendech během toulek městskou i přírodní krajinou.
Evropský týden udržitelného rozvoje probíhá na nejrůznějších institucích v celé Evropě od roku 2015. Letos se k němu společně připojují i české vysoké školy zapojené do projektu UNILEAD, který se zaměřuje na naplňování cílů udržitelného rozvoje.