Stejně jako v minulých semestrech zve Udržitelná univerzita na cyklus přednášek, které se zaměří na témata udržitelnosti, zodpovědného životního stylu, elektromobilitu či ergonomii na pracovišti. První z nich se bude konat 16. října, politoložka a influencerka Rozárie Haškovcová se bude věnovat fast fashion a dopadu na životní prostředí.
Záznamy ze všech proběhlých přednášek a workshopů Udržitelné univerzity najdete zde.
Piotr Skubała: Milionu druhů hrozí vyhynutí. Co bude dál?
pátek 22. listopadu | 9:30 | aula PřF
Jak velkou část z biologické rozmanitosti Země jsme ještě neobjevili? Kolik druhů zůstane neobjeveno? Podle vědců právě teď dochází k biologické anihilaci života. Udržitelná univerzita zve na přednášku prof. Piotra Skubały ze Slezské univerzity v Katovicích, která se bude konat 22. listopadu od 9:30 v aule PřF UP (učebna 2.001). Volně žijící obratlovci tvoří pouhá 3 % biomasy obratlovců, před třemi lety antropogenní hmota přesáhla biomasu všech organismů na Zemi, hmotnost plastů je dvakrát větší než hmotnost všech živočichů, biomasu na Zemi jsme snížili o 50 %. Bezpečnostní limity byly překročeny u šesti z devíti planetárních hranic. Uvědomujeme si, co nevratný a postupný úbytek biologické rozmanitosti skutečně znamená? Jak velkou část planety bychom měli chránit? Dojde k zásadní změně vztahu člověka k Zemi? Jsme na změnu připraveni? Jak pomoci milionům druhů i sobě?
Prof. Piotr Skubała, Ph.D. – profesor biologických věd na Přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Katovicích, ekolog, akarolog. Ekologický etik, ekologický pedagog, ochránce přírody, klimatický aktivista. „Etický expert“ Evropské komise v Bruselu (program HORIZON 2020, HORIZON-MSCA-2022), člen Státní rady ochrany přírody, člen expertní sítě Team Europe (Evropská komise), předseda Rady pro klimatickou a environmentální krizi Slezské univerzity, člen Rady pro klima při United Nations Global Compact Network Poland. Spoluorganizátor Festivalu ekologické kultury „Zielono Mi“ (2007–2014), organizátor a spolupořadatel setkání Klubu ekologického myšlení (od roku 2012). Autor mnoha přednášek, workshopů a kurzů na své domovské univerzitě, na dalších univerzitách v Polsku i pro různé instituce v zahraničí. Říká o sobě, že je pozemšťan, zástupce placentálních savců, jeden z milionů druhů obývajících nádhernou Zemi, a pyšní se titulem největšího humanisty mezi přírodovědci, který mu udělilo Mezioborové centrum pro výzkum humanitního vzdělávání Slezské univerzity.
Pro účast se přihlaste do 21. listopadu v Portálu celoživotního vzdělávání.
Simona Otypková, Bohdana Kvíčalová: Jak učit o klimatu jinak – workshop
středa 27. listopadu | 13:30–17:30 | Sluňákov
Vzdělávat mladší generace o klimatické změně je nyní důležitější než kdy dřív. Ale uchopit tak složitou a komplexní problematiku poutavě a vstřebatelně pro studenty, je mnohdy velmi náročná disciplína. Workshop vás vybaví různými vzdělávacími metodami, které společně prakticky prožijeme. Zjistíme, jaké pilíře by neměly chybět u žádného klimatického vzdělávání. Téma klimatické krize postupně zúžíme na problematiku stravování a zakončíme setkání u veganského pikniku z lokálních surovin.
Anna Michalčáková: Komunitní energetika a sdílení elektřiny: Proč, co a jak?
středa 4. prosince | 15:00–16:30 | Pevnost poznání
Jak snížit své účty za energie a přitom pomoci životnímu prostředí? Komunitní energetika nabízí osvědčené řešení. Na této přednášce a následné diskuzi se dozvíte, jak mohou lidé, obce i místní podniky společně vyrábět a spotřebovávat elektřinu z obnovitelných zdrojů a jaké výhody to přináší. Seznámíte se s tím, jak sdílení elektřiny funguje v praxi, jaká úskalí a příležitosti nabízí a kdo a kde vám poradí, když se do toho budete chtít pustit sami.
Anna Michalčáková působí v expertní skupině Frank Bold, kde se věnuje komunikaci témat spojených s energetikou a přechodem na obnovitelné zdroje energie. V UKEN působí jako mluvčí a stará se o mediální výstupy, produkci publikací, přípravu tiskových zpráv i konferencí.
Jan Staněk: (Z)mění elektromobily svět?
středa 30. října přesunuto na 19. února 2025
Jan Staněk, nezávislý propagátor elektromobility a obnovitelných zdrojů energie (známý jako Electro Dad) bude hovořit o snaze o vyšší udržitelnost našeho počínání v oblasti nastupující elektrifikované nízkoemisní mobility, která bude nedílně spjatá s moderní nízkoemisní energetikou. Obojí bude mít významný přímý i nepřímý vliv na naše životy a Evropu v rychle se měnícím globálním světě. Cílem přednášky je inspirovat publikum v přemýšlení o budoucnosti a osobních rozhodnutích, která naši budoucnost ovlivňují.