Evropský týden udržitelného rozvoje

Udržitelně – tedy ohleduplně k životnímu prostředí, zdrojům i lidem kolem nás – vykročí do nového semestru Univerzita Palackého. Od 19. do 26. září 2023 se totiž připojí se k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje, během nějž proběhne bazar a výměna věcí, oblečení či knih, den bez aut nebo den s rozšířenou nabídkou bezmasých jídel v univerzitních menzách. Do udržitelného týdne se mohou aktivně zapojit všichni, kdo na UP studují nebo pracují.

19. září | Bazar věcí, oblečení nebo knih při MEET UPu

12:00–18:00 | před kolejemi Bedřicha Václavka, Šmeralova 1090/8

Jako součást doprovodného programu MEET UPu budou na Envelopě u kolejí Bedřicha Václavka (v blízkosti komunitní zahrady Václavka) stánky s oblečením, knihami, učebnicemi a domácími potřebami, které hledají své nové majitele.

Věci, které už nepotřebujete, ale jsou stále v dobrém stavu a někomu jinému by se ještě mohly hodit, můžete nosit do Freeshopu nebo na Zbrojnici, případně rovnou na samotný bazar.

Kdy a kde budeme věci, knihy či oblečení vybírat:

Pondělí 11. 9. | 8:00–9:00 | Studentský klub na Zbrojnici
Úterý 12. 9. | 14:00–15:00 | Studentský klub na Zbrojnici
Středa 13. 9. | 16:00–17:00 | Freeshop (Kolej J. L. Fischera, Šmeralova 1116/10)
Čtvrtek 14. 9. | 14:00–15:00 | Studentský klub na Zbrojnici
+ v časech otevření Freeshopu, aktuální otevírací dobu najdete na FB Freeshop UP
+ přinést věci na výměnu lze též přímo na bazar
+ pokud vám termíny nevyhovují, pro individuální domluvu napište na zuzana.hunkova@upol.cz 

Kdy a kde se bude bazar konat:

V úterý 19. září od 12:00 do 18:00 před kolejemi Bedřicha Václavka, Šmeralova 1090/8 (mapa)

19. září | Co je to greenwashing a jak ho rozpoznat – přednáška

16:00 | komunitní zahrádka Václavka, Šmeralova 1090/8

Je zelené logo vážně symbolem udržitelnosti značky? Termíny „ekologický“ a „udržitelný“ se často uvádejí společně, ale bez skutečného obsahu. Greenwashing – praxe přehánění nebo zkreslování environmentálních snah společností – se stává stále běžnější. Ale co přesně greenwashing je a jak ho můžeme rozpoznat? Tomu se bude v přednášce věnovat Tereza Nováková, doktorandka z katedry rozvojových a environmentálních studií.

20. září | Olomoucí nejen autem – diskusní fórum k tématům udržitelné mobility

16:00 | UPoint

Představíme aktuální návrh nové parkovací politiky v Olomouci, nově vzniklý Fond mobility, plánované investice v oblasti cyklodopravy, ale také výsledky průzkumů Plánu udržitelné městské mobility Olomouc (PUMMO). Seznámíte se také s unikátní interaktivní mapou opatření v oblasti cyklodopravy. Vystoupí Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje UP, doc. RNDr. Jaroslav Burian z katedry geoinformatiky PřF UP, Ing. Stanislav Losert, Ing. Martin Luňáček, Ing. Petr Smítal, zástupci rady města a další hosté. 

Akce je součástí Evropského týdne mobility 2023 v Olomouci. Podrobný program diskusního fóra naleznete na webu města nebo po kliknutí na Více...

Podrobný program

16:00-16:30
Zahájení (P. Bednařík, Z. Huňková)

16:30–17:00
Co vyplynulo z šetření k PUMMO
Michal Bajgart, Petr Daněk (CDV)

V roce 2018 proběhlo zpracování Plánu udržitelné městské mobility pro Olomouc. Zpracování provedlo Centrum dopravního výzkumu (CDV) a vyplynula z něj řada zjištění. Co Olomoučané preferují v dopravních návycích? Kolik procent lidí dojíždí za prací do Olomouce z okolních měst a obcí? Jaké jsou potřeby města a jeho obyvatel?

17:00-17:30
Interaktivní mapa (cyklogenerel) města Olomouce
Ing. Stanislav Losert, Ing. Petr Smítal

Olomoucký kraj a město Olomouc si nechali zpracovat tzv. interaktivní cyklogenerel, mapovou aplikaci, která zaznamenává změny opatření v cyklodopravě v reálném čase. Jak tato mapa funguje? Jak v ní číst? A v čem se mohou inspirovat jiná města a kraje v České republice. Mapa je dostupná zde.

17:30–18:00
Chytré plánování rozvoje města
doc. RNDr. Jaroslav Burian

Města patří mezi nejkomplexnější systémy, které v tomto světě existují. Propojují zájmy veřejné i soukromé a kombinují prakticky všechny obory lidské činnosti. Plánování a řízení měst tak vyžaduje velmi komplexní přístup, který zohlední nejen nejmodernější technologie, ale také názory obyvatel a v neposlední řadě i ekonomickou situaci města. Přednáška se zabývá vybranými technologiemi a metodickými přístupy, které umožňují plánovat rozvoj měst přesněji a efektivněji. Důraz je v přednášce kladen na problematiku územního plánování a dopravy.

18:00–18:30
přestávka

18:30–19:00
Parkovací politika – shrnutí a výhled
Ing. Martin Luňáček

Nová parkovací politika města Olomouce vzbudila velké emoce a řadu nedorozumění. Zavedení nových parkovacích zón, výběr poplatků za parkování rezidentů, nově zřízený Fond mobility i komunikační kampaň Parkování v Olomouci. Vše bude představeno v přehledné prezentaci s možností diskuse se zástupci města. Více informací na nově spuštěném webu 

19:00–20:00
Diskuse s veřejností k tématům udržitelné mobility v Olomouci
Hosté v jednání

Diskuse s veřejností se zástupci Statutárního města Olomouce z řad politiků i úředníků a expertů.

Vstup volný.
V rámci akce je zajištěno občerstvení pro účastníky zdarma.
Akce bude streamována a bude zveřejněn záznam.

Více na mobilita.olomouc.eu

22. září | Mezinárodní den bez aut



Po loňském úspěchu mezinárodního dne bez aut na UP proběhne letos akce ve větším rozsahu. Ke dni, který nás má přimět k zamyšlení nad udržitelností dopravy a jejími dopady na naše okolí, se připojí i vedení univerzity. Všichni, kteří prokáží, že v daný den přijeli na UP do práce/školy jinak než autem, si budou moci ve dvou stáncích nabídnout kávu či drobné občerstvení zdarma. Zároveň bude probíhat zdarma základní servis kol. Účastníci budou zapojeni do soutěže o udržitelné ceny.

K udržitelné dopravě je možné využít i zvýhodněných služeb našich partnerů Nextbike a Eagle Scoots. V aplikaci Nextbike můžete v tento den využít kód DNESBEZAUT, který přinese 30 minut zdarma na každou jízdu (max. 20). Zároveň při registraci s e-mailem @upol.cz získáte bonusový kredit 100 Kč.

Kde najdete stánky a co vám na nich nabídneme?

– Zadní vchod na PřF na Envelopě (u geoparku) | 7:00–12:00: káva a malé občerstvení od kavárny Pikola | základní cykloservis od Bajkazylu

– Náměstí Republiky | 7:00–12:00: káva a malé občerstvení od Cafe Gape | základní cykloservis a zkouška běžeckých bot od Endorphin Republic

Soutěž o balíčky kávy od Café Gape, slevové vouchery do Endorphin Republic či poukaz 200 Kč do kavárny Pikola

Na náměstí Republiky spolupracuje UP s městem Olomouc na celodenním programu, který zahrnuje přednášky, koncerty či ukázku cargo kol. Podrobný program najdete na webu města nebo po kliknutí na Více... 

Celodenní program na náměstí Republiky

Celodenní program na náměstí Republiky představí rozmanité formy udržitelné mobility a způsoby dopravy ve 21. století. Součástí programu bude také beseda o budoucí podobě náměstí a bohatý kulturní a doprovodný program.

Podrobný program

7:00 ~ snídaně s Univerzitou Palackého a koncert Martin Skácel
10:00 ~ zahájení a koncert Manon Lescaut
15:00 ~ koncert Lucie Matějčková
15:00 ~ procházka budovami kolem náměstí s architekty
16:00 ~ Parkoviště s kašnou, nebo náměstí pro lidi? ~ diskuse s architekty Davidem Marešem a Vojtěchem Rudorferem
17:00 ~ vystoupení zástupců města a institucí
17:30 ~ Jak se Vám jezdí v Olomouci? ~ diskuse s veřejností
18:00 ~ akrobatická hudební show
19:30 ~ koncert D.U.BMusic

Celý den

  • soutěže a kvízy & bohatý program pro děti a dětská zóna
  • kavárna & gastro zóna & stánky partnerů
  • testovací jízdy nákladních kol (CBCS, CargoBikeDaddy)
  • celodenní servis kol & půjčovna koloběžek Bolt zdarma
  • sbírka Kola pro Afriku & Čítárna u kašny
  • elektrobus DPMO & výstava fotek Petra Palarčíka
  • cvičení s Lenkou Fasnerovou a diagnostika chůze

25. září | Vege den v menzách

Zatímco běžně jsou v menzách UP v nabídce masová jídla a zpravidla jen jedno bezmasé, v tento den tomu bude naopak – ve všech menzách UP se bude nabízet vegetariánská či veganská strava a pouze jedno masité jídlo. K ochutnání budou i nová jídla, s jejichž přípravou se zaměstnanci SKM začátkem září seznámí na školení od organizace ProVeg.

Jídlo můžete objednávat na webu nebo v mobilní aplikaci (Google Play | App Store).

26. září | Promítání filmu Návštěvníci

V Pevnosti poznání proběhne od 18 hodin promítání filmu Návštěvníci

Antropoložka Zdenka se s rodinou přestěhuje do malého arktického města v Norsku – Longyearbyenu. Zde, na základě rozhovorů s některými jeho obyvateli, odkrývá mozaiku různých příběhů, a zjišťuje, jaký je ve skutečnosti život na tomto tajemném, ale i poetickém místě. Současně však film citlivě sleduje také její osobní příběh. V tomto městě žije malé množství obyvatel a mnozí z nich jsou přistěhovalci. Ti se ale ve městě, které je na první pohled atraktivní svým umístěním ve zdánlivě panenské přírodě, na kterou však dopadá vliv klimatických změn, setkávají s řadou problémů. Film se však částečně dotýká i širšího ekologického tématu zásahu člověka do přírody. Dokument o hledání symbiózy a klidu, ale i o přesouvání se, svobodě volby a přijetí.

20.–26. září | Výměna učebnic a skript s lékařskou tematikou na LF

V rámci Udržitelného týden se LF zapojí s možností výměny knih/skript/učebnic s lékařskou tematikou. Přineste knihy, které již nepotřebujete, a podívejte se, co byste si mohli ještě přečíst, do foyer Teoretických ústavů LF.

Online | Kolik podob má řeka

Webová stránka „Kolik podob má řeka“ přístupná na portále Učitel21 nabízí žákům a žákyním středních škol a gymnázií ucelený soubor aktivit a digitálních vzdělávacích zdrojů k tématu vody v krajině. Jak už napovídá název projektu, celá edukativní minisite tematizuje vodní toky a jejich roli v ekosystému, stejně jako problém regulace řek a jejich revitalizace.

Prostřednictvím atraktivních vzdělávacích materiálů, jako jsou videa, fotografie, texty a především karty s aktivitami, žáci porozumí vztahům mezi vodním tokem a okolní živou přírodou a naučí se chápat v souvislostech aktuální ekologické problémy — např. sucho nebo úbytek biodiverzity. Na žáky čekají badatelské aktivity, práce s on-line daty, výpravy do terénu nebo aktivity výtvarné a literární.

Minisite „Kolik podob má řeka“ představuje moderní vzdělávací materiál s širokými možnostmi využití a všem zájemcům je volně dostupná. Připravil ji tým didaktiček a studentek z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s dalšími experty – především s ekologem dr. Janem Koutným z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Stránka byla vytvořena s ohledem na rámcový vzdělávací program a cíleně pracuje s mezipředmětovou integrací různých oborů a s principy projektové a badatelsky orientované výuky, zážitkové pedagogiky a kreativního učení. Aktivity jsou využitelné jak během školního roku, tak také o prázdninách nebo o víkendech během toulek městskou i přírodní krajinou.


Evropský týden udržitelného rozvoje probíhá na nejrůznějších institucích v celé Evropě od roku 2015. Letos se k němu společně připojují i české vysoké školy zapojené do projektu UNILEAD, který se zaměřuje na naplňování cílů udržitelného rozvoje.

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)